Pomoc osobie chorej na cukrzycę

alt

 

Strażnicy wezwali pogotowie ratunkowe do leżącego na ziemi mężczyzny chorego na cukrzycę

 

W dniu 18.03.2018 r. około godz. 10:30 Strażnicy Straży Miejskiej patrolując ul. Reymonta zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Wstępnie wydawało się, że mężczyzna jest po spożyciu alkoholu.

Z uwagi na utrudniony kontakt z mężczyzną oraz niską temperaturę powietrza (-8 oC) interweniujący wezwali na miejsce karetkę pogotowia. W trakcie udzielania mężczyźnie pierwszej pomocy Strażnicy zauważyli na jego nadgarstku opaskę z napisem "JESTEM CUKRZYKIEM, JEŚLI ZEMDLAŁEM WEZWIJ LEKARZA". Opaska ta pozwoliła szybko określić Strażnikom oraz przybyłym na miejsce Ratownikom Medycznym przyczynę zasłabnięcia mężczyzny oraz podjąć stosowne kroki w udzieleniu dalszej pomocy.
Diabetycy, szczególnie leczeni insuliną, powinni nosić silikonowe opaski informujące o cukrzycy. W sytuacji utraty przytomności z powodu hipoglikemii (bardzo niskiego poziomu cukru we krwi) będzie to cenna informacja dla otoczenia i przyspieszy udzielenie właściwej pomocy. Jak najszybciej należy podać choremu cukier prosty, by podwyższyć poziom cukru we krwi. W przypadku ciężkiej hipoglikemii konieczne jest podanie glukagonu, hormonu o działaniu przeciwstawnym do insuliny. Należy pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowiu diabetyka, gdy wzywamy pogotowie.
Opublikował: Adam Filipiak, 19.03.2018 r.
 

 

Urząd Miasta Zabrze

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza ePUAP

 

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Plan Miasta Zabrze

 

Lepiej Razem Niż Osobno

 

SEKAP

 

MONITORING JAKOŚCI POWiETRZA